Komentáře k zápasům: A muži - sezóna 2009/2010 (okr.přebor Pardubicko)

K podzimním zápasům nejsou žádné komentaře.

Lipoltice - Újezd 3:0 (2:0)

Úspěšný začátek jarní části

Autor: Hladík Milan

Poslední březnový víkend zahájily svoji jarní část okresní fotbalové soutěže a naším prvním soupeřem bylo mužstvo Sokola Újezd. Informace z fotbalových kuloárů slibovaly zajímavou podívanou, neboť mužstvo našeho soupeře posílil Ondřej Svatoň. Navíc se jednalo o první soutěžní utkání nového lipoltického trenéra Luboše Mádra, který nahradil odstoupivšího Jiřího Lidmilu.
Lipoltičtí hráči už od začátku utkání ukazovali, že to se záchranou myslí opravdu vážně. Hlavičce Jiřího Plavce ze třetí minuty se do cesty ještě postavilo břevno, ale o pět minut později jsme již šli do vedení. V šestnáctce hostí byl stažen Milan Vlasák a nařízenou penaltu s přehledem proměnil Václav Rokyta – 1:0. Hosté se snažili co nejrychleji odpovědět, ale naráželi na výborné napadání domácích hráčů a vlastní nepřesnost v rozehrávce. Krásný fotbalový moment mohli diváci na Rock Stadium spatřit v 26. minutě. Špatnou rozehrávku hostujících stoperů zachytil Jan Kasal a po perfektním výpadu do otevřené obrany a krásné kombinaci s Petrem Olivou zvýšil prvně jmenovaný na 2:0. Rozhodující okamžik zápasu nastal v 35. minutě, kdy i hráči Újezdu dostali příležitost pokutového kopu. Hostující Bendžik však trefil jen spojnici tyče a břevna. Další výraznější příležitost si žádný tým do konce první půle už nevypracoval.
Ve druhém dějství se hosté snažili vehementně vyrovnat, ale ztroskotávali na výborné lipoltické obraně. A když se přeci jenom do zakončení dostali, chyběl jim klid v koncovce. Šance pro hosty přišla v 81. minutě, když byl vyloučen po druhé žluté kartě Petr Oliva. V „přesilovce“ si Újezd vytvořil jen dvě vyložené šance. Jedna z nich skončila vysoko v korunách stromů, avšak volnému kopu Svobody chyběly jen centimetry. Hosté navíc svojí snahou dát gól otevírali možnosti našim brejkům. Při jednom takovém v 93. minutě utekl Nedvěd a upravil konečné skóre na 3:0. Všichni domácí hráči zaslouží pochvalu za bojovný výkon. Novému trenéru Mádrovi nezbývá než popřát mnoho úspěchů na lavičce našeho týmu.

Sestava: Machač,Rokyta,Hladík,Formánek,Kotraš P.,Kasal (Flégr),Balán,Nedvěd,Vlasák,Plavec (Švejda, Kotraš J.),Oliva
Góly: Rokyta (p.), Kasal, Nedvěd

Dříteč - Lipoltice 4:0 (1:0)

Bodové hody se v Dřítči nekonaly

Krásné slunečné počasí vylákalo příznivce lipoltického fotbalu na druhé kolo jarní části okresního přeboru. Na utkání do Dřítče byl navíc poprvé v letošní sezoně vypraven autobus. Naše mužstvo odjíždělo namlsané domácí výhrou nad Újezdem (3:0), avšak oslabené o dvojici zkušených hráčů. Jiří Plavec léčil poraněný kotník, zatímco Petr Oliva si odpykával trest za červenou kartu.
Do utkání jsme vstoupili aktivně, zejména Pavel Švejda nadělal domácí obraně spoustu problémů. Z vytvořených šancí jsme ale nedokázali nic vytěžit a trefovali jsme jen brankáře Vávru. Ve 20. minutě byl navíc po faulu zraněn do té doby dobře hrající Jan Kasal a musel být vystřídán. Do konce první půle jsme vážnější pokus o vstřelení branky na naší straně nezaznamenali, a tak jako první udeřili domácí hráči. Ve 37. minutě se po rohovém kopu ujali vedení brankou Bednáře.
Ve druhém poločase se hra lipoltického týmu o mnoho nezlepšila, navíc domácí hráči po chybě naší obrany zvýšili na 2:0. Lipoltickou bezmocnost navíc ještě zahozenými šancemi stvrzovali útočníci. Naději na zisk bodů definitivně „zazdil“ Pavel Švejda, když sám před brankářem mířil mimo tři tyče. V závěrečných minutách v klidu hrající Dříteč stihla přidat další dva góly, a tak se stalo, že jsme z prvního venkovního utkání nakonec odjížděli s pěkným výpraskem 4:0.

Sestava: Machač,Rokyta,Hladík,Formánek,Kotraš P.,Kasal (Flégr,Hrdý),Balán,Nedvěd,Vlasák,Švejda, Kotraš J. (Růžek)

Lipoltice - Zdechovice 6:0 (4:0)

Nečekaný nedělní koncert

V neděli 11. 4. zavítal do Lipoltic ke třetímu jarnímu utkání Sokol Zdechovice. I když bylo zdechovické mužstvo v zimní přestávce oslabeno o několik opor, do utkání vstupovalo jako favorit. Naše mužstvo nastoupilo bez dvojice zraněných hráčů (Jiří Plavec, Jan Kasal), avšak po odpykání disciplinárního trestu se do sestavy vrátil Petr Oliva.
Začátek utkání byl nadmíru příjemný, již ve 4. minutě otevřel skóre Pavel Švejda a zahájil svoje gólové galapředstavení. Hostující hráči byli brzkou brankou zaskočeni a nedařilo se jim kombinovat. Zato lipoltické mužstvo hrálo aktivně a v 15. minutě zvýšil hlavou na 2:0 Petr Oliva. Do přestávky ale nebyl všem gólům konec. Za deset minut přidal s chutí hrající Švejda třetí branku, a když ve 35. minutě zkompletoval hattrick, bylo zdechovické mužstvo zralé na ručník.
Po poločasové přestávce se podle očekávání nekonal žádný obrat, domácí hráči vše s přehledem kontrolovali. V 63. minutě navíc Pavel Švejda vsítil svůj čtvrtý gól. Hosté se v závěru utkání pokusili alespoň o kosmetickou úpravu skóre, ale v cestě jim stál výborný Jan Machač. Definitivní tečku přidal sedm minut před koncem Jan Kotraš a stanovil výsledek na konečných 6:0. Z utkání jsme si tedy překvapivě lehce odnesli 3 body, a tak jediné, co ke štěstí divákům na Rock Stadium scházelo, bylo sluníčko.

Sestava: Machač,Rokyta,Hladík,Formánek,Kotraš P.,Balán,Nedvěd,Vlasák,Oliva,Švejda,Kotraš J.
Góly: Švejda 4, Kotraš J. Oliva

FK Pardubice C - Lipoltice 9:0 (5:0)

Kdo čekal překvapení v duelu prvního s dvanáctým celkem, ten se nedočkal. Ovšem jinak to utkání pro hosty z Lipoltic překvapivé jistě bylo. Když jsme již ve 20. minutě prohrávali 3:0, bylo o vítězi rozhodnuto, čekalo se jen s jakým přídělem.
Domácí na nás nastoupili a od 1. minuty jsme byli pod obrovským tlakem, ze kterého jsme se do konce utkání nevymanili. Rychlé přihrávky a pohyb soupeře nám dělaly takové problémy, že jsme chvílemi nevěděli, kde jsme. Soupeř nás předčil po všech stránkách a ukázal, že má jasně nakročeno do vyšší třídy. Po prvním poločase výsledek 5:0 a hvizd sudího byl vysvobozením. Snad jediné plus byl návrat „Bači“, který se mohl po zranění v klidu rozehrát.
Po dalších čtyřech gólech jsme odcházeli s ostudnou devítkou a bez jediné střely na bránu soupeře. Pokusíme se na výsledek i hru z Pardubic zapomenout a pokračovat dál dobrými výkony a bodovými zisky k záchraně okresního přeboru.

Lipoltice - Roveň 2:2 (1:2)

Asi zasloužená remíza

Pěkné počasí bylo předzvěstí větší návštěvy na odpoledním fotbalovém utkání mezi Lipolticemi a Rovní. Domácí celek, pro který je každé jarní utkání existenční, začali docela dobře a 4. celek tabulky v prvních minutách o trochu přehrávali. Po patnácti minutách se hra vyrovnala a právě v této době přišla nečekaná, sluníčkem zaviněná hrubka brankaře hostí, kterého přeskočil dlouhý nákop a Honza Kotraš dal do zcela prázdné branky gól na 1:0.?br: Domácí se neradovali dlouho, protože už za pět minut po faulu a následném trestném kopu hostující útočník zůstal zcela sám na desítce, hlavou překonal Honzu Machače a bylo vyrovnáno. Aby toho nebylo málo, po dalším centru a nedorozumění obrany s brankařem přišlo břevno a dorážka a do kabin se šlo za pro domácí celek nepříznivého stavu 1:2. Hostům branka pomohla ke zvýšení tempa a nebýt v druhé půli bezchybného Honzy v bráně bylo by o výsledku dávno rozhodnuto. Naštěstí se po rohovém kopu střelecky prosadil hlavou Plavec a ač ještě hosté párkrát zahrozili, utkání skončilo remízou 2:2.

Sestava: Machač,Rokyta,Hladík,Kotraš P.,Balán,Nedvěd,Vlasák (Flégr),Oliva (Kasal),Plavec,Švejda,Kotraš J.
Góly: Kotraš J., Plavec

Sezemice - Lipoltice 2:0 (0:0)

S cílem inkasovat co nejméně

V neděli 2. 5. odjížděli naši hráči do Sezemic k utkání s místním fotbalovým mužstvem. Vzhledem k postavení obou týmů v tabulce a tradiční síle Spartaku Sezemice na domácí půdě byl favorit jasný, a tak lipoltický tým vstupoval do zápasu s cílem inkasovat co nejméně branek. Začátek utkání nevypadal vůbec špatně, pohledné akci Jana Kasala a Pavla Švejdy chyběla jenom gólová příchuť. Sezemice ale záhy začaly vystrkovat růžky a naší obraně tak nebylo dobře po těle. Šance domácího týmu však zlikvidoval Jan Machač. Útočná snaha domácího týmu také otevírala možnosti našim brejkům, ale žádný z nich jsme nedokázali využít. Naše mužstvo vycházelo ze zajištěné obrany, kterou se domácím hráčům nedařilo překonat. Do kabin se tak o poločase překvapivě šlo za bezbrankového stavu.
Po přestávce se však Sezemice ujali vedení chytrou střelou J. Kašpara z otočky. Naše občasné pokusy o zteč sezemické branky zůstaly nevyužity, v cestě stála našim útočníkům domácí obrana v čele s výborným stoperem Kumpanem. V 85. minutě byl k vidění nehezký fotbalový moment. Domácí T. Kašpar nejprve přihrál penaltový zákrok, jako kdyby měl minimálně zlomenou nohu, a poté přísně nařízenou penaltu sám s přehledem proměnil. Inu i takové věci se ve fotbale dějí… Po zbytek zápasu se nic zvláštního nestalo, a tak jsme ze Sezemic odjížděli, ostatně jako už tradičně, bez bodu.

Sestava: Machač,Rokyta,Kasal,Kotraš P.,Balán,Nedvěd (Hladík),Vlasák,Oliva,Plavec (Svoboda),Švejda,Kotraš J. (Flégr)

Lipoltice - Pardubičky 1:1 (1:1)

S Pardubičkami zasloužená remíza

V dalším jarním kole jsme na Rock Stadium přivítali soupeře z Pardubiček. Z hlediska postavení našeho mužstva v tabulce je pro svěřence Luboše Mádra každé utkání existenční, a nejinak tomu bylo v neděli 8. května.
Vstup do utkání se lépe vydařil hostům, již v 8. minutě po chybě Petra Formánka utekl pardubický Svoboda a otevřel skóre - 1:0. Inkasovaná branka naštěstí domácí hráče nepoložila, ba naopak je motivovala k vyrovnání. Ve 14. minutě srovnal stav hlavou po rohovém kopu Petr Oliva. Tím však byl gólový účet prvního poločasu, a jak se později ukázalo i celého zápasu, uzavřený. Lipoltice ani Pardubičky nedokázali svoje vytvořené šance proměnit. Postupně mířili mimo tři tyče nebo do rukavic brankáře domácí Švejda a Kotraš, na druhé straně pro změnu hostující Poláček. Do kabin se tedy šlo za vyrovnaného stavu.
Ve druhé půli se obraz hry příliš nezměnil, hrál se vyrovnaný fotbal s množstvím šancím na obou stranách. Brankové příležitosti však zůstávaly nevyužity. Obrany často nechávaly vyniknout oba brankáře, kteří si na nedostatek práce v druhém poločase rozhodně nemohli stěžovat. Dvě největší šance utkání přišly až v samotném závěru. Nejprve domácí Jan Machač v přímém souboji jeden na jednoho vychytal Poláčka a vzápětí obrovskou příležitost neproměnili Jan Kotraš s Petrem Olivou. Utkání tak skončilo zcela zaslouženou remízou 1:1.

Sestava: Machač,Rokyta,Formánek,Kotraš P.,Balán,Flégr,Hladík,Oliva,Plavec,Švejda,Kotraš J.
Góly: Oliva

Choltice - Lipoltice 3:1 (1:1)

S hráči za zenitem

V sobotu 15. května se uskutečnilo dlouho očekávané derby mezi týmy Choltic a Lipoltic. Každoročně patří tato utkání mezi nejprestižnější pro oba kluby a hlavně jejich diváky. Tento zápas byl ale ovlivněn hned několika podstatnými věcmi ještě před utkáním. Hosté z Lipoltic se krom boje o záchranu potýkají s nedostatkem hráčů základní sestavy. Kvůli zranění i z jiných důvodů museli nastoupit hráči, kteří mají zenit dávno za sebou, a na druhé straně hráči, kteří jsou sice mladí, ale jejich nezkušenost a nevyzrálost se v zápase proti silnému a zkušenému soupeři nutně projevila.
Utkání začalo v poklidném tempu, kdy měl míč více na kopačkách domácí tým, ale bez možnosti lépe zaútočit. V takto rozehraném zápase nováček naší sestavy Jirka Matička v patnácté minutě v pokutovém území podkopl choltického útočníka a pro Horáka už nebyl žádný problém nařízenou penaltu proměnit. Hned z protiútoku, kdy si neporozuměl domácí stopér s gólmanem, jejich malou domů vystihl Milan Hladík, ale po jasném faulu brankaře se tentokrát nepískalo! Pár minut poté se hosté přece jen dočkali a po ose Machač, Hladík, Jan Kotraš se posledně jmenovaný dokázal napodruhé prosadit a bylo vyrovnáno. S tímto výsledkem šla mužstva do kabin.
Jestliže byl první poločas vyrovnaný výsledkem i hrou, tak druhá půle vyzněla zcela jasně pro domácí. Hráče Lipoltic zatlačili a po sérii asi sedmi rohů v řadě se ujali vedení. Navíc drželi balón a nedovolili soupeři vůbec pomýšlet na vyrovnání. Když pět minut před koncem Večerník snad ze třiceti metrů překonal střelou po zemi k tyči jinak dobře chytajícího Machače, bylo vše zpečetěno.

Sestava: Machač,Rokyta,Formánek,Kotraš P.,Balán,Matička (Kasal),Hladík,Flégr,Svoboda (Hykš),Švejda,Kotraš J.
Góly: Kotraš J.

Lipoltice - Paramo 1:2 (0:1)

Střelecká bída s Paramem

V neděli 23. května sehrálo mužstvo Lipoltic na domácím hřišti velice důležité utkání s Paramem Pardubice. Vítěz zápasu by totiž výrazně vykročil za záchranou v okresním přeboru. Na Rock Stadium se tak dal čekat tuhý boj.
Na žádnou velkou bitvu však během samotného zápasu nedošlo. Domácí hráči si sice vytvořili již na začátku zápasu velké množství šancí, ale nepřesnost v koncovce nám nedovolovala skórovat. Na druhé straně naopak z ojedinělé příležitosti vymetl hostující Topič tvrdou ranou šibenici a otevřel skóre – 0:1. Domácí hráči se tlačili do útoku, ale veškeré šance ztroskotaly buď na výborném brankáři Novotném, nebo na špatném zakončení. Hosté nikam nepospíchali, hráli si svého „ zanďoura “ a kontrolovali průběh zápasu. Do kabin se tak šlo za nepříznivého stavu 0:1.
Po přestávce lipoltické trápení pokračovalo. Ke vstřelení branky nám nepomohlo ani velké množství rohových kopů, pouze se několikrát ozvala branková konstrukce. Když však v 69. minutě Pavel Švejda střeleckou smůlu prolomil a vyrovnal na 1:1, zdálo se, že se vývoj utkání začíná obracet. Kromě diváků stejnému dojmu naneštěstí podlehli i naši hráči, a tak o pět minut později vstřelil nikým nehlídaný hostující Hamerský gól na 2:1. Jeho nepříliš prudkou střelu si brankář Jan Machač za klobouk rozhodně nedá. Závěrečný nápor domácích hráčů byl už spíše symbolický, a jenom podtrhoval lipoltické trápení v průběhu celého zápasu. Konečný výsledek Lipoltice – Paramo 1:2.
Prohrou si lipoltické mužstvo výrazně zkomplikovalo záchranu v soutěži. Abychom si prodloužili pobyt v okresním přeboru minimálně o jednu sezónu, je zapotřebí v následujících zápasech bodovat s těžkými soupeři – Řečany, Libišany, Chvojenec. Nezbývá tedy nic jiného než věřit do posledního kopnutí…

Sestava: Machač,Rokyta,Formánek,Kotraš P.,Balán,Kasal (Flégr),Hladík,Flégr,Nedvěd,Švejda,Kotraš J.
Góly: Švejda

Opatovice - Lipoltice 8:3 (4:0)

Gólové hody v Opatovicích

K dalšímu utkání okresního přeboru zavítalo lipoltické mužstvo do Opatovic. Po nevydařeném utkání s pardubickým Paramem jakoby zmizely i poslední zbytky vůle a chuti zachránit okresní přebor, neboť do Opatovic odjel téměř prázdný autobus. Z Lipoltic tentokrát necestoval žádný fanoušek a dokonce ani trenér mužstva a někteří hráči! Úlohy vedoucího týmu se musel ujmout skalní fanoušek Jaroslav Slavík, který svou přítomností na lavičce velmi pomohl.
V prvním poločase si domácí tým vytvořil již od začátku stálou převahu. Po chybách Jana Kotraše a Petra Formánka vedli domácí již ve 20. minutě 2:0. Naše největší branková příležitost první půle přišla přibližně ve 25. minutě. Střelu Milana Hladíka domácí brankář vyrazil před Pavla Švejdu, ale ten ve stoprocentní gólové šanci trefil pouze tyč a Jan Kotraš z dorážky pálil vedle. Naproti tomu Opatovičtí hráči ještě do přestávky přidali další dvě branky a do kabiny šli za pohodového vedení 4:0.
Do druhého poločasu šlo naše mužstvo s cílem inkasovat co nejméně branek, což se však příliš nedařilo. Domácí totiž hned po přestávce zvýšili na 5:0. V 63. minutě sice snížil Pavel Švejda, ale Opatovice vzápětí přidaly další dvě branky a jejich hráči vývoj zápasu s přehledem kontrolovali. Marně se tentokrát snažil „ otrok “ v lipoltické brance Jan Machač, který dalšímu narůstání skóre bránil kolikrát i za cenu vlastního zdraví. V posledních deseti minutách domácí hráči mírně polevili, a toho využili ke skórování Petr Oliva a Jan Kotraš. Konečný výsledek 8:3 pak stanovil minutu před koncem domácí Vandas. Poloprázdný lipoltický autobus měl tak na zpáteční cestě co dělat, aby tu osmibrankovou nálož nakonec uvezl…

Sestava: Machač,Rokyta,Formánek,Kotraš P.,Hladík,Kasal,Flégr,Nedvěd,Oliva,Švejda,Kotraš J.
Góly: Švejda, Oliva, Kotraš J.

Lipoltice - Řečany 2:4 (2:1)

Pokus o zázrak nevyšel

Tři kola před koncem soutěže jsme přivítali Řečany, celek z druhého místa tabulky. Cílem bylo pokusit se o malý zázrak a alespoň remízou se udržet o tři body na předposledním místě a věřit v sílu Mikulovic v I.B třídě a s jejich pomocí se udržet v okresním přeboru. Utkání nám na začátek vyšlo znamenitě, kdy po faulu na Pavla Švejdu z pokutového kopu s přehledem otevřel skóre kapitán Vašek Rokyta. Utkání bohužel nevyšlo moc dobře pro Radka Balána a po prvním nešťastně prohraném souboji a podruhé chybou uprostřed hřiště se hosté do poločasu ujali vedení 2:1.
Do druhé půle se očekával nápor domácích, ale místo toho nám po chybě Míly Nedvěda dal soupeř už v páté minutě třetí branku a my jsme úplně vyklidili pozice. Vzhledem k špatné, ne-li vůbec žádné, fyzické kondici byla šance na otočení utkání mizivá. Soupeř hrál úplně v klidu a téměř vůbec nám nepůjčil balón. Po centru ze strany a nedůrazném krytí soupeře jsme dostali čtvrtý gól. V 90 minutě po další odpískané penaltě měl šanci výsledek upravit Petr Oliva. Jeho pokutový kop gólman vyrazil, odražený balón dosprintoval Pavel Švejda a jeho přihrávku na vápno střelou do šibenice uklidil Milan Hladík.

Sestava: Machač,Rokyta,Formánek,Kotraš P.,Balán,Hladík,Kasal,Nedvěd,Oliva,Švejda,Kotraš J.
Góly: Rokyta, Hladík

Libišany - Lipoltice 9:0 (4:0)

Cesta až na dno

Utkání předposledního kola, kde se střetly poslední Libišany s o jedno místo lépe postavenými Lipolticemi, mělo mít vzhledem k teoretické šanci předposledního celku setrvat v soutěži náboj a svoji atraktivitu.
Avšak opak byl pravdou. Domácí ještě patnáct minut před začátkem stáli v osmi lidech a telefonicky hledali další 3 hráče a hosté z Lipoltic za nimi nezůstali pozadu, když přijeli bez brankaře a chuti poprat se o výsledek. Do pole tak nastoupil na domácí straně 56letý trenér a za hosty jeden z fanoušků, bývalý hráč Martin Hykš.
Utkání bylo za pár minut rozhodnuto. Nejprve penalta po faulu Petra Formánka a ze stejné strany dva průniky nejlepšího hráče domácích Kurice. Poločas 4:0, a aby toho nebylo málo, odešel Formánek s nataženým svalem z hřiště. V takto rozjetém utkání nepomohla ani snaha náhradního brankaře Petra Olivy k výsledku „lepšímu“ než 9:0!!!!! Výkon celého mužstva nás po právu poslal na samé dno nejen okresního přeboru, ale fotbalu vůbec!

Sestava: Oliva,Rokyta,Formánek,Kotraš P.,Hladík,Flégr,Nedvěd,Hykš,Švejda,Kotraš J.

Lipoltice - Chvojenec 4:4